Nov
10

Publix Coupon Savings Show & Tell: 11-10-12

by Kimberly on November 10, 2012

My Coupon Savings at Publix and how much I spent and saved!

Publix Coupon Savings Show & Tell: 11-10-12

I made it to Publix late last night.  I actually haven’t been the past couple of weeks, which is a good thing, because I spent quite a bit this trip…but I did leave there with 3 Shopping carts full of essentials for my family and managed to still save over 50%…buying turkeys, meat, produce and quite a few other items that were full price and no coupons.

If you are new coupon to using coupons at Publix, make sure you look at the ‘total’ under each item, so you see how much the final price after sales and coupons was.  There are some great deals this week, so check out the deals I bought to see if any of them are ones you want to grab too.  Several of the items I bought this week will be part of my weekly recipes/crafts posts.  I marked those items below, in case you follow along and want to grab them while they are on sale.

Remember that the in order to really save money, you want to ‘stock up ‘ on an item while it’s at the rock bottom price so that you don’t have to purchase it again until it’s at that price again.  This means you are usually going to buy enough to last 3-6 months.

~ Publix Coupon Savings ~

Bought: (1) Italian Parsley bunch, $0.99

Bought: (2.51 lb) Red Delicious Apples @ $1.29/lb
Total = $3.24

Bought: (2.34 lb) Bartlett Pears @ $0.99/lb
Total = $2.32

Bought: (1) Garlic @ $2.99/lb
Total = $0.39

Bought: (2) Sweet Onions @ $1.29/lb
Total = $1.96

Bought: (2) Keebler Waffle Cones Boxes – $3.19 Each
Total = $6.38
**This is for upcoming Crafts/recipes – Not in picture above

Bought: (4) Fresh Express Salad, BOGO $3.99
Total = $7.98 (Makes them $1.99 each)

Bought: (2) Rold Gold Pretzel Rods, 2/$5
Total = $5.00 (Makes them $2.50 each)
**This is for upcoming Craft/recipes

Bought: (1) Rold Gold Pretzel Sticks, 2/$5
Total = $2.50
**This is for upcoming Craft/recipes

Bought: (1) Tropicana Orange Juice, 2/$6
Total = $3.00
**For Upcoming Recipe & dinner this week. :-)

Bought: (2) Dozen Publix Large Eggs, $1.59 each
Total = $3.18

Bought: (6) Halls cough Drops, BOGO $1.59
Used: (3) $1/2 Halls Single Bag, exp. 12/31/12 (SS 11/04/12)
Total = $1.77 (Makes them $0.30 each)

Bought: (1) Nabisco Chips Ahoy Cookies, $3.29

Bought: (1) Nabisco Oreo Cookies, 2/$6
Total = $3.00

Bought: (1) Nabisco Oreo Fudge Peanut Butter Cookies, 2/$6
Total = $3.00
**This is for upcoming craft/recipe

Bought: (2) Arnold Bread, BOGO $4.29
Total = $4.29 (Makes them $2.15 each)

Bought: (8) Dixie Paper Plates, 2/$4
Used: (4) $1/2 Dixie Regular or Ultra Plates or Bowls, exp. 12/31/12 (RP 11/04/12 *Regional coupon)
Total = $12.00 (Makes them $1.50 each)

Bought: (4) Tombstone Pizza, On Sale $2.99 each
Used: (4) $2 off Frozen Pizza wyb (2) Dixie Napkins; Dixie or Dixie Ultra Paper Plates, PUBLIX COUPON exp. 11/23/12 (Publix Yellow Flyer Ad – available in store)
Used: (1) $0.75/1 Tombstone Pizza printable
Total = $3.21 (Makes them only $0.80 each!!)

Bought: (4) Green Giant Chopped Spinach, (frozen) 50% off Sale (Reg. Price $1.75. AFTER Sale $0.88 each)
Used: (1) $0.60/3 Green Giant Frozen Boxed Vegetables, exp. 1/5/13 (SS 10/14/12 *Regional coupon)
Total = $2.90 (Makes them $0.73 each)
**This will be for an upcoming appetizer recipe

Bought: (2) Cool Whip Whipped Topping, 8 oz, $1.65 each
Used: (1) $1/2 Kraft Cool Whip Whipped Toppings printable
Total = $2.30 (Makes them $1.15 each – not best price…this will probably go on sale BOGO soon)

Bought: (2) Publix Coffee Filters, On Sale 3/$3
Total = $2.00 (Makes them $1 each)

Bought: (1) Sutter Home Savignon Blanc wine, 4 pack, $6.49
**I use this for cooking, so the smaller bottles
**This is for upcoming recipe

Bought: (2) Pompeian Olive Oil, BOGO $5.99
Used: (2) $1/1 Pompeian Olive Oil or OlivExtra Plus printable
Total Due = $3.99 (Makes them $2 each)

Bought: (4) Heavy Whipping Cream, On Sale 2/$5
Total = $10.00
**This is for upcoming Recipes & dinner :-)

Bought: (1) Silk Soy Milk half gallon, On Sale 2/$5
Used: (1) $2/1 Silk printable coupon (no longer available)
Total = $0.50

Bought: (3) Pillsbury Flour, $1.99
Total = $5.97

Bought: (1) Hershey’s Mini Reese’s $4.19
*This is for upcoming craft (I know I SHOULD have some of these left from Halloween…my kids & Hubby are reese’s fanatics…ok I am too) :-)

Bought: (12) Kraft Shredded Cheese, assorted varieties, BOGO $3.99
Used: (6) $1/2 Kraft Natural Shredded Cheese printable
Total = $17.94 (Makes them $1.50 each)
*For some upcoming recipes and dinners for my family – couldn’t get them all in the picture
*I kept a few in the fridge and freeze the rest…they are fine after they thaw.

Bought: (6) Nestle Toll House Morsels, BOGO $2.45
Used: (6) $0.50/1 Nestle Toll House Morsels, exp. 11/30/12 (RP 09/09/12)
Total = $4.35 (Makes them $0.73 each)
*I will be using some of these (milk chocolate, white chocolate & dark chocolate) for upcoming craft/recipes

Bought: (4) Domino’s Confectioner’s Sugar, On Sale $0.99
Used: (2) $0.50/2 Domino Brown or Confectioners Sugar Product, exp. 12/31/12 (RP 11/04/12 *Regional coupon)
Total = $2.96 (Makes them $0.74 each)
*Will be using this for upcoming recipes and lots of Thanksgiving day baking

Bought: (2) Eagle Condensed Sweetened Milk, On Sale 2/$4
Used: (2) $0.55/1 Eagle Brand Sweetened Condensed Milk Product, exp. 12/30/12 (RP 11/04/12 *Regional coupon)
Total = $2.90 (Makes them only $1.45 each!)
*Eventually I will use this for a delicious dessert recipe for you all

Bought: (3) 1 1/2 lb bags of Publix Medium Raw Easy Peel Raw frozen Shrimp, On Sale $8.99 per bag
*Using for Recipe for you all & Dinner :-)

Bought: (1) Smithfield Bacon, On Sale 3/$10
Total = $3.33
*Using for Recipe this week

Bought: (1 1/2 lb) Boar’s Head London Broil Roast Beef, Lunch meat
Total = $17.58
*VERY Expensive, but delicious, and we like fresh cold cuts…just can’t eat the pre packaged stuff

Bought: (3/4 lb) Boar’s Head Blazin’ Buffalo Chicken Lunch Meat
Total = $7.13
*Also expensive, but my hubby loves it and has it every day for lunch

Bought: 4 Bone-In Pork Chops, On Sale
Total = $6.70
*Using for Recipe for you all this week & Dinner :-)

Bought: (4) Progresso Broth, BOGO $2.59
Total = $5.18 (Makes them $1.30 each)

Bought: (2) Vigo Artichoke Hearts, quartered, $2.65 each
Total = $5.30
*Using for upcoming Appetizer recipe for you all…my FAVORITE appetizer…great for thanksgiving or anytime!

Bought: (8) Capri Sun, 10 pack, On Sale $1.97 each
Used: (4) $1 off Capri Sun Products or Kool-Aid Jammers printable
Total = $11.76 (Makes them $1.47 each)

Bought: (1) Ivory Bar Soap, 4 pack, $2.99
*For upcoming craft – homemade christmas gifts for the kids to make

Bought: (4) Mezzetta Peppers, assorted (Italian & Banana), On Sale 2/$3
Total = $6.00 (Makes them $1.50 each)
*Not in picture

Bought: (10) Betty Crocker Boxed Potatoes, BOGO $1.75
Used: (5) $0.50/2 Betty Crocker Boxed Potatoes printable
Total = $3.75 (Makes them $0.38 each)
*I often use these as a side dish to the made from scratch main dish

Bought: (8) Stove Top Stuffing, BOGO $1.55
Used: (4) $1/2 Kraft Stove Top Stuffing Mix printable
Total = 2.20 (Makes them $0.28 each)

Bought: (6) Betty Crocker Cookie Mix Pouches, BOGO $2.49
Used: (6) $0.50/1 Betty Crocker Cookie Mix printable
Total = $4.47 (Makes them $0.75 each)
*I will be doing a holiday recipe for you all with the Sugar Cookie Pouch :-)

Bought: (8) Suave Lotion, BOGO $3.29
Used: (8) $2/1 Suave Body Lotion Product, exp. 11/11/12 (RP 10/14/12)
Total = FREE plus $2.84 overage (profit/Money Maker…whatever you want to call it) ;-)

Bought: (2) Barilla Pasta Thin Spaghetti, BOGO $1.29
Total = $1.29 (Makes them $0.65 each)
*This is the first time I’ve paid for pasta in over a year!!! It’s for upcoming recipe for you all

Bought: (2) Spice Islands Pure Vanilla Extract, 2 oz, On Sale $4.99
Used: (2) $1/1 Spice Islands Manufacturer’s Coupon – Peelie found on product at Publix….Wooohooot!!
Used: (2) $1/1 Spice Islands Spice, PUBLIX COUPON exp. 11/23/12 (Publix Yellow Flyer Ad – available in store)
Total = $5.98 (Makes them $2.99 each!!)

Bought: (2) Publix Frozen Turkeys @ $0.59/lb (I was so excited to find them cheaper than the $0.69/lb I had listed)
1 Turkey was just under 30 lbs and the other around 24 lbs
Total = $31.21
*They’re both in the picture, but the smaller one is hiding behind the BIG 30 lb bird!

Bought: (2) Angel Soft Bath Tissue, 24 regular rolls pack, 2/$10 (or $5 each)
Used: (2) $1.50/1 Angel Soft Bath Tissue, exp 11/9/12 (Get More From Your Essentials Bklt)
Total = $7.00 (Makes them $3.50 per pack – that’s only $0.15 per roll!!)

Bought: (2) Sparkle Paper Towels, 6 BIG Rolls Pack, $5.49My longest ever Publix Receipt
Used: (2) $1.50/1 Sparkle Paper Towels 6pk+ exp 11/9/12 (Get More From Your Essentials Bklt)
Total = $7.98 (Makes them $3.99 per pack!)

Used: (8) $5 off $30 purchase Winn Dixie Coupons from Enjoy the City Books

Grand Total Spent = $263.06 ($6.58 tax included)
Grand Total Saved = $327.78 ($111.. worth of coupons and $215.. of Sale Price Savings)

That means I got $590.84 worth of Groceries for only $263.06, which means I saved 55.4% on my bill!

I’m thrilled that I was able to still save over 50% and buy all of the meat, (especially splurge on the Lunch meat), produce and ‘extras’ that I grabbed this week! Obviously, this is WAY more than I am accustomed to spending in a single shopping trip, but it was 3 grocery carts full of food. The cashier told me that most people spend that every visit and leave with about 1/4 of what I was able to get for that amount of money. I have to admit that used to be me before I learned to coupon….and we were struggling to have enough food.  NOW…I’m stocked for a few months on many essential items, and that makes this Savvy Coupon Lady very happy!


      All Posts May Contain Affiliate Links. View Disclosure Policy at bottom of page

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: