Mar
02

Savvy Coupon Lady February 2012 Monthly Totals

by Kimberly on March 2, 2012

Savvy Coupon Lady Monthly Totals

 

I can hardly believe February has come and gone already! We had a wonderful month, aside from everyone but me being sick most of the month. We certainly kept busy!  I have to tell you that my mind is already on vacation.  My husband and I are now going to head off for our first ever weekend away.  We actually have never had a night just the two of us, so we’re thrilled to get away for a few days.    I can’t Wait!!!    I ended up staying under budget this month. I budget $550 per month but my personal goal is to keep our spending for Groceries, Toiletries and household supplies at $450 or less each month. Below is everything I purchased during the month of February 2012 and how much I spent and saved.

My February 2012 Purchases:
(3) Aunt Jemima Homestyle Frozen Pancakes, $2.99 each
(3) Gerber Graduates Pasta Pick Ups, $1.50 each
(2.75 lb) Red Seedless Grapes, $3.45
(5) Gallon Publix Brand Milk, $3.65
(4) Tylenol Precise Pain Relief Cream, On Sale $5.49
(2) BelVita Blueberry Biscuits, On Sale $2.99
(2) Renew Life, Ultra Flora Probiotic, 30 count, On Sale $10.00
(2) Huggies Little Movers Slip-On Jumbo pack Diapers, On Sale $9.49
(1) Cadbury Egg, $0.89
(2) Natrol Meltonin TR 5mg, 100 count, On Sale, $4.00
(1) EternalBlu Anti-Aging Support, 60 count, On Sale $10.00
(5) Dove Shampoo 22 ounce, On Sale Get 2 for $6.00
(1) Conair 3/4 inch Straightening Iron, $19.99
(6) Just The Basics Purified Water 24 pack, On Sale $2.44 each
(5) SoftSoap Body Wash, 18 ounce, On Sale, $3.00 each
(2) LypSyl Extreme Cold Sore Relief, .28 ounce, On Sale $5.00
(2) ChapStick Lip Balm, .15 ounce, On Sale $0.99 each
(1) Coffee-Mate Hazelnut Coffee Creamer, $3.39
(2.03 pounds) Red Delicious Apples, $1.49 per pound/total $3.02
(5.31 pounds) Bananas, $0.69 per pound/total $3.66
(4) Phazyme Tablets, $3.49 each
(6) Betty Crocker Fruit Snacks, Buy 1 @ $2.55 Get 1 Free
(30) Kellogg’s Cereal boxes, assorted varieties, 50% off (Saturday & Sunday ONLY sale) Final prices varied
(1) Publix Pampers Refill Diaper Wipes, Regular Price, $7.19
(1) Publix Coffee Filters, $1.29
(8) Sundown Naturals B-6, 50mg, 150 count (bonus bottle), $3.59 each
(1) Snickers Bar, $1.59
(2) Sorrento Fresh Mozzarella, On Sale $3.49 each
(1) Fiorucici Prosciutto, Pre-packaged $6.19
(5) Large Sweet Onions, $1.49 per pound (total $6.75)
(1) Package pre-sliced mushrooms, On Sale, Get 2 for $5.00 (or $2.50 each)
(3) Basil Packages, Fresh, $1.99 each
(1) Garlic (.12lb total), $2.99 per pound (total $0.36)
(1) Bag Large Carrots, $0.99
(2) Large Premium Tomatoes, $1.69 per pound (total $1.76)
(4) Hefty One Zip Freezer Bags/Storage Bags, On Sale Get 3 for $5.00 (or $1.67 each)
(2) Ziploc Bags, $3.79 each
(5) Mentos UP2U Gum, Single Packs, $1.49 each
(1) Scotch-Brite Scrub Sponges, 3 pack, On Sale, Get 2 for $4.00 (or $2.00 each)
(10) Quaker Chewy Granola Bars, Buy 1 @ $2.95 Get 1 Free
(6) Hunt’s Whole Tomatoes, Buy 1 @ $1.99 Get 1 Free
(2) Alexia Italian Rolls (Frozen), $3.69 each
(12) Wishbone Salad Dressing, assorted varieties, Buy 1 @ $2.65 Get 1 Free
(8) Progresso Cannelini Beans, Get 3 for $2.00
(32) Progresso Soups, Buy 1 @ $2.39 Get 1 Free
(5) Sparkle Paper Towels 6 large Rolls, On Sale $5.49 each
(2) Tampico Tropical Juice, 1 Gallon, Buy 1 @ $1.99 Get 1 Free
(2) Eggo Mini Frozen Pancakes, Reg. Price $2.99 Each
(3) Banquet Chicken Nuggets, Frozen, Reg. Price $4.99 Each
(4) Cover Girl Emery Board Packs, Reg. Price $2.19 Each
(2) Cover Girl Eye liner Pencils, 2 pack, Reg. Price $2.99 each
(2) Velveeta Cheese Skillets, Buy 1 @ $2.99 Get 1 Free
(8) Bagel-Fuls, Buy 1 @ $2.50 Get 1 Free
(12) Hunt’s Tomatoes (Whole & Puree), 28-29 ounce, Buy 1 @ $1.99 Get 1 Free
(8) 2000 Flushes Toilet Bowl Cleaner, Buy 1 @ $3.49 Get 1 Free
(30) Powerade ION/Zero, 32 ounce, On Sale Get 10 for $10.00
(8) Philadelphia Cooking Creme, On Sale Get 2 for $4.00 (or $2.00 each)
(4) Philadelphia Indulgence Cream Cheese, On Sale Get 2 for $4.00 (or $2.00 each)
(4) Danimals Crunchers 4 pack, Get 3 for $6.00 (or $2.00 each)
(8) Mrs. T’s Perogies 12-16 ounce, Get 2 for $4.00 (or $2.00 each)
(8) Post Pebbles Cereal, assorted varieties, Buy 1 @ $3.79, Get 1 Free
(4) Crystal Light, Drink Mix, Buy 1 @ $3.49 Get 1 Free
(1) Frank’s Buffalo Hot Sauce, On Sale, Get 2 for $3.00 (or $1.50 each)
(4) Trix Yoplait Yogurt, 4 pack, $2.19 each
(2) Kettle One Potato Chips, On Sale, Get 2 for $5.00 (or $2.50 each)
(4) Red Baron Pizza, Buy 1 @ $4.99 Get 1 Free
(5) Fresh Express Salad, On Sale $3.49 each
(20) Yoplait Yogurt, On Sale Get 10 for $6.00 (or $0.60 each)
5 Nectarines (1.62 lb), On Sale, $1.99 per pound

Total I spent in February 2012: $300.10
Total I Saved in February 2012: $816.12
Total Percentage Saved: 73%

 

 


      All Posts May Contain Affiliate Links. View Disclosure Policy at bottom of page

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Previous post:

Next post: